دسته‌بندی نشده

مانومتر چیست؟

مانومتر چیست

دز این مطلب از مجله دیجی اشنایدر به موضوع مانومتر چیست می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب از دیجی اشنایدر برای شما مفید باشد.

مانومتر چیست ؟

دستگاهی برای اندازه گیری فشار گاز ها که با روش مقایسه آن ها با فشار هوا می باشد. طرز کار این دستگاه به این شکل است که مایعی در لوله ای به شکل u ریخته می شود اگر که چگالی مایع موجود در فشارسنج را بدانیم می توان اختلاف فشار بین جو و گاز را محاسبه کرد. در اکثر مواقع از مانومتر جیوه ای استفاده می شود وقتی که در دو حباب فشار دو گاز برابر و مساوی می باشد فشار برابر یک جو خواهد بود یعنی mg760   خواهد بود . در مانومتر مهم ترین عامل اندازه گیری فشار لوله بوردون است، فشارسنج های بوردون قادر هستند که 30 تا 50000 پوند بر اینچ مربع را اندازه گیری کنند.

کاربردهای مانومتر چیست؟

یکی از کاربرد های مانومتر U شکل می توان برای اندازه گیری فشار ، خلاء یا اختلاف فشار بین دو نقطه استفاده کرد . این روش از جمله ساده‌ ترین و در عین حال دقیق ترین روش های اندازه‌ گیری فشار می باشد . از جمله کاربرد های مانومتر عبارتند از:

  • اندازه گیری فشار
  • اندازه گیری جریان
  • آزمایش نشتی
  • اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا
  • اندازه گیری عمق و ارتفاع

انواع مانومتر

  • مانومتر u شکل
  • مانومتر مخزن دار
  • مانومتر مایل

» از مانو متر u شکل برای اندازه گیری فشار های کم از صفر تا 4 اینچ آب و فشار های زیاد از صفر تا 48 اینچ جیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

» از مانومتر های مخزن دار برا اندازه گیری فشار های کم تا 12 اینچ آب و فشار های زیاد تا 48 اینچ جیوه استفاده می شود.

» از مانومتر های مایل جهت اندازه گیری فشار های کم تا 12 اینچ آب مورد استفاده قرار می گیرد.

روش کار

مانومترهای آنالوگ از مایعی استفاده می کنند که در یک لوله U شکل وجود دارد و با استفاده از اصل تعادل هیدرواستاتیک کار می کند. وقتی دو انتهای آن در برابر فشار اتمسفر باز باشد ، مایع درون لوله به همان اندازه در هر پایه لوله قرار می گیرد. اما اگر به یکی از پایه های لوله U شکل فشار مثبت وارد شود ، در این صورت سطح مایع در آن پا کاهش می یابد و در پای دیگر بالا می رود. زیرا فشار باعث می شود که مایع در یک پا بیفتد و در پای دیگر افزایش یابد تا جایی که وزن ستون مایع حاصل از فشار وارد شده برای مقابله با آن مقدار فشار کافی باشد . از این رو ، فاصله عمودی بین سطح مایع در دو پایه لوله نشان دهنده اندازه گیری فشار وارد شده است.

اگر که بخواهیم یک نوع دیگر مانومتر ها را نام ببریم می توانیم به مانومتر آنالوگ اشاره کنیم که این مانومتر نوع چاه می باشدکه اغلب به آن مانومتر مخزن نیز گفته می شود . این نوع مانومتر مانند سبک لوله u می باشد، که با این تفاوت که یکی از پایه های مانومتر u دارای سطح مقطع است که بسیار بزرگتر از پایه دوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *