مقالات

میکرو سوئیچ چیست ؛ انواع آن به همراه کاربرد و نحوه‌ی عملکرد ؛ لیمیت سوئیچ

میکروسوئیچ چیست

میکرو سوئیچ یکی از ابزارهای مهم کلیدزنی در صنعت برق و الکترونیک است. این قطعه ساده و کوچک کاربردهای فراوانی از صنایع سنگین گرفته تا پروژه های دانش آموزی دارد. میکرو سوئیچ اشنایدر، بخاطر عمر بالا، کیفیت استثنایی و قیمت مناسب یکی از بهترین انواع میکرو سوئیچ است که در انواع مختلف و با قابلیت های متفاوت عرضه می شوند. در ادامه‌ی این مطلب از سایت دیجی اشنایدر به بررسی میکرو سوییچ چیست و نحوه‌ی عملکرد میکرو سوئیچ آن می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب از مجله ی دیجی اشنایدر برای شما مفید واقع شود.

انواع میکرو سوئیچ

آشنایی با میکرو سوئیچ

همانطور که از اسمش پیداست، میکرو سوئیچ کلید کوچک و ساده ای است که طرز کارش شبیه دکمه فشاری است. از میکرو سوئیچ برای قطع و یا وصل کردن جریان برق در مدارهای الکتریکی استفاده می کنند. تفاوت اصلی میکرو سوئیچ با سایر کلیدهای قطع و وصل در این است که شاسی آن حالت فنری دارد؛ یعنی وقتی که شاسی را فشار می دهید جریان را قطع یا وصل نگه داشته و وقتی دکمه را رها کنید، وضعیت به حالت اولیه اش بر می گردد. این وسیله نخستین بار برای مشخص کردن محدوده حرکت شیء مورد استفاده قرار گرفت و به همین خاطر به آن لیمیت سوئیچ نیز می گویند.

کاربرد و وظیفه میکرو سوئیچ چیست ؟

لیمیت سوئیچ ها به دلیل دوام بالا، سهولت در نصب، سرعت واکنش، بالا بودن حساسیت و عملکرد مطمئن کاربردهای فراوانی در انواع و اقسام صنایع سبک و سنگین، تکنولوژی های رباتیک، وسایل خانگی، آسانسور، پروژه های دانشجویی و دانش آموزی و … دارد. میکرو سوئیچ ها می‌توانند حضور، غیاب، حرکت، موقعیت مکانی و یا از حرکت ایستادن یک شیء را تشخیص دهد و بر اساس آن جریان را قطع یا وصل کند.

وظیفه میکرو سوئیچ

انواع میکرو سوئیچ چیست ؟

با توجه به کاربرد و نوع استفاده ای که از لیمیت سوئیچ می شود، انواع میکرو سوئیچ در بازار وجود دارد. برخی از آن‌ها یک طرفه و برخی دوطرفه هستند. برخی آنتن دارند و برخی دیگر فنر، قرقره، چراغ، میله، رگلاژ، اهرم و یا غلطک دارند. تعدادی از میکرو سوئیچ‌ها بخاطر نوع کاربردی که دارند، چندین کنتاکت دارند. در برخی از آنها کنتاکت ها در خلأ و در برخی دیگر در روغن نگهداری می شوند. تولیدکنندگان مختلفی در سطح جهان مشغول تولید انواع میکرو سوئیچ هستند که یکی از معتبرترین آنها اشنایدر فرانسه است. میکرو سوئیچ اشنایدر در انواع مختلف سبک، سنگین، بدنه فلزی یا پلاستیکی و اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ عرضه می شوند.

میکرو سوئیچ اشنایدر چیست ؟

شرکت تولیدی اشنایدر فرانسه یکی از بهترین و معتبرترین شرکت های تولیدی در صنعت برق است که آوازه کیفیت و دوام محصولاتش نیازی به توصیف ندارد. میکرو سوئیچ اشنایدر بخاطر عمر مفید بالا، واکنش سریع و حساسیت بالا از بهترین نمونه های انواع میکرو سوئیچ است. تاکنون برندها و مدل های مختلفی از میکرو سوئیچ ساخته شده است که هر کدام خصوصیات خاص خود را دارند. البته کارکرد تمام آنها یکسان است و تنها فرق آنان در کیفیت موادی است که در ساختار و بدنه آن ها به کار رفته است. کیفیت و حساسیت فوق العاده میکرو سوئیچ اشنایدر باعث محبوبیت فراوان آن در سطح جهان شده است؛ از دیگر دلایل محبوبیت این برند قیمت عالی و عمر خیلی بالای آن است که قابلیت یک تا صد میلیون بار عمل کردن را دارد.

میکرو سوئیچ اشنایدر

نحوه کار میکرو سوئیچ

اغلب لیمیت سوئیچ ها از سه پایه تشکیل شده اند. پایه ورودی میکرو سوئیچ COM نام دارد و در تمام انواع میکرو سوئیچ موجود است دو پایه دیگر عبارتند از: NC و NO. در حالت عادی، اگر شاسی میکرو سوئیچ را فشار نداده باشیم، پایه COM به پایه NC متصل و از پایه NO جدا است. اما اگر شاسی آن را فشار بدهیم، پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO متصل می شود.


مطالب مرتبط :


امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. همچنین برای خرید اینترنتی انواع میکروسوئیچ و محصولات اشنایدر می‌توانید به سایت دیجی اشنایدر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *