مقالات

پرشر سوئیچ چیست ؛ کاربرد سوئیچ فشاری و انواع آن

پرشرسوئیچ چیست

عموما در وسایل الکترونیکی برای باز و بسته کردن مدارهای الکتریکی در بسیاری از فشارهای از قبل تعین شده نیازمند وسیله‌ای می‌باشیم، تا عمل باز یا بسته شدن را بر عهده بگیرد. این وسیله امروزه کلید فشاری یا پرشر سوئیچ نام دارد در این مطلب تمام سعی خود را کرده‌ایم تا اطلاعات مفیدی درباره‌ی سوئیچ فشاری در خدمت شما قرار دهیم. این مطلب از مجله دیجی اشنایدر در مورد پرشرسوئیچ چیست می‌باشد. پس از مطالعه کاربرد آن می‌توانید برای خرید پرشرسوئیچ از سایت دیجی اشنایدر اقدام نمایید.

پرشر سوئیچ چیست ؟

عموما در وسائل الکترونیکی برای باز و بسته کردن مدارهای الکتریکی در بسیاری از فشارهای از قبل تعین شده نیازمند وسیله‌ای می‌باشیم، تا این عمل باز یا بسته شدن را بر عهده بگیرد. این وسیله امروزه کلید فشاری یا پرشر سوئیچ نام دارد. به عنوان مثال اگر در یک کمپرسور، فشار به مقدار بسیار بالایی برسد و آن کمپرسور در زمان مناسب از فشارش کاسته نشود مطمئنا انفجار رخ می‌دهد و خسارات مالی و جانی فراوانی به وقوع می پیوندد برای جلوگیری از این عمل از کلید فشاری استفاده می‌کنند تا در زمانی که فشار از حد مجاز خود عبور کرد کلید فشاری سیستم را قطع کند تا از وقوع خسارات فراوان جلوگیری شود.

پرشرسوئیچ چیست

سوئیچ فشار الکترونیکی مبتنی بر یک سنسور فشار الکترونیکی است. همراه با سیگنال الکتریکی برای تغییر مدار الکتریکی، بسیاری از پرشر سوئیچ‌های فشار الکترونیکی یک سیگنال آنالوگ اضافی متناسب با فشار ارائه می‌دهند. بنابراین، نه تنها مشخص شده است که آیا به نقطه تعریف شده رسیده است، بلکه فشار اندازه گیری شده واقعی منتقل می‌شود. سوئیچ‌های فشار الکترونیکی اغلب دارای نمایشگری هستند که از آن می‌توان فشار اندازه گیری شده را بخوانید.

پرشر سوئیچ اشنایدر دستگاهی است که با مکانیسمی ساده، زمانی که در جریان ورودی فشار به حد مورد نظر برسد، یک کنتاکت الکتریکی فعال می شود که موجب کنترل باز یا بسته بودن دریچه و فرمان به آن می‌شود.

این پرشر سوئیچ‌ها طراحی شده‌اند تا عملکرد بالا یا پایین آمدن فشار را در سیستم نشان دهند و زمانی که فشار به حد مورد نظر رسید (Set point). با توجه به نوع سوئیچ فرمان قطع یا وصل شدن دریچه ارسال می‌شود.

سوئیچ‌های فشار آب اشنایدر تا بیش از 67 سال عملکردی دقیق و مطمئن را ارائه می‌دهند. این سوئیچ‌ها برای کنترل پمپ‌های آب برقی و کمپرسورهای هوا طراحی شده‌اند. آن‌ها می‌توانند برای پمپ‌های جت، پمپ‌های غوطه‌وری و برنامه‌های کاربردی پمپ‌های برگشت پذیر استفاده شوند.

عملکرد پرشر سوئیچ چگونه است ؟

پرشر سوئیچ عمدتاً برای کنترل فشار دیگ بخار یا برج آب و تنظیم سیستم استفاده می‌شود. هنگامی که فشار سیستم از نقطه تعیین شده فراتر رود، این سوئیچ مدار را برای محافظت قطع می‌کند.

کاربرد پرشرسوئیچ

پرشر سوئیچ می‌تواند تغییر فشار را تشخیص داده و بر این اساس وضعیت داخلی را تغییر دهد تا وضعیت روشن یا خاموش بودن مدارهای خارجی را کنترل کند و برای کنترل فشار، تعیین حدود زنگ خطر مایع، گاز و بخار در دسترس است.

پرشر سوئیچ در انواع فرایندهای صنعتی و فنی استفاده می‌شود. اگر فشار به مقدار از پیش تعیین شده رسیده باشد، پرشر سوئیچ با یک تماس به سوئیچ مربوطه آن را باز می‌کند یا می‌بندد. بسته به نیاز شما، می‌توان از مدل‌های مکانیکی یا الکترونیکی این سوئیچ فشار استفاده کرد.

اگر پرشر سوئیچ مکانیکی را انتخاب کنید و به فشار تعریف شده برسید و سوئیچ فعال شود، سوئیچ سیگنال الکتریکی را ارسال می‌کند. برای این کار، به هیچ نیروی کمکی احتیاج ندارد. قابلیت اطمینان حاصل شده یکی از مزایای سوئیچ‌های فشار مکانیکی است.

پرشر سوئیچ‌های نسل جدید دارای سوئیچ‌های میکرو با کیفیت بالا هستند. آن‌ها از ثبات و دقت طولانی مدت بالایی برخوردار هستند.

سوئیچ‌های فشار مکانیکی با خاصیت محافظت از انفجار برای کار در مناطق خطرناک استفاده می‌شوند.

همانطور که در بالا گفتیم سوئیچ فشاری سیستم را زمانی که به یک فشار زیادی می‌رسد خاموش می‌کند . این عملکرد در ظاهر ساده بسیار در بخش‌های مختلف به خصوص صنعت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

در واقع ما در سیستم سوئیچ فشاری یک فشار را به عنوان حد مجاز تعریف می‌کنیم مثلا در یک سوئیچ، فشار را به مقدار 100 پاسکال تنظیم می‌کنیم این به این معنی است که اگر فشار سیستم 101 پاسکال شود سوئیچ فشاری باید سیستم را قطع کند به همین سادگی !

سیلندرها و یا دیافراگم‌ها می‌توانند کلید فشاری را فعال کنند.

مکانیسم کلید فشاری : اگر بخواهیم تخصصی تر به این قضیه نگاه کنیم مشاهده میکنیم که کلید فشاری ، فشار را با مکانیزم خاصی به یک حرکت مکانیکی تبدیل میکند تا سیستم قطع شود .

سوئیچ های فشار ممکن به دو صورت زیر باشند :

1 . بازِ عادی : در این شرایط سوئیچ تا زمانی که فشار از حد تنظیم شده بالا نرود به طور عادی باز می ماند اما هنگامی که فشار از مقدار تنظیم شده تجاوز میکند سنسور موجود در سوئیچ موجب قطع سیستم می شود . این عمل تا زمانی که فشار کم نشود ادامه خواهد داشت و وقتی باز می شود که فشار از مقدار تنظیم شده پایین تر بیاید.

2 . بسته ی عادی : در این های سوئیچ فشاری ، تا زمانی که فشار از حد مجاز بالاتر نرود سوئیچ بسته می باشد و زمانی که فشار بالا می رود ، آن باز می شود .

انواع سوئیچ فشاری

برای خرید انواع پرشر سوئیچ کلیک کنید. همچنین برای مشاهده سایر محصولات اشنایدر الکتریک کلیک نمایید.

1 . سوئیچ فشار مدل دیافراگمی :

در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک دیافراگم که فلزی است استفاده می شود . محدوده ی فعالیت این سوئیچ تا فشار 10 اتمسفر می باشد.

2 . سوئیچ فشار مدل بوردونی :

در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک لوله فلزی خمیده که به لوله بوردونی معروف است ، استفاده می شود . محدوده فعالیت این تا فشار 120 مگاپاسکال می باشد.

انواع سوئیچ فشاری

3 . سوئیچ فشار مدل پیستونی : در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک پیستون استفاده می شود . محدوده ی فعالیت این سوئیچ 80 مگاپاسکال است .

4 . سوئیچ فشار مدل دیافراگمی _ پیستونی : در این مدل یک دیافراگم که تحت تاثیر فشار می باشد باعث به حرکت در آمدن پیستون و در نتیجه فعال شدن سوئیچ و قطع سیستم می شود. محدوده ی فعالیت این مدل تا 11 مگاپاسکال می باشد.

5 . سوئیچ فشار مدل حالت جامد : بسیار پیشرفته تر از مدل های قبلی می باشند و دارای خطای کمتری هستند.

کاربرد پرشرسوئیچ

این وسیله الکتریکی کوچک کاربرد فراوانی دارد به عنوان مثال :

1 . از این کلید برای کم کردن فشار موجود در شرایط عادی استفاده می‌شود.

2 . در شرایطی که فشار در بالاترین مقدار ممکن قرار دارد و امکان بروز خسارات مالی و جانی وجود دارد از سوئیچ فشاری به عنوان شیر ایمنی استفاده می شود تا فشار را محدود کند و به حد نرمال خود برساند.

3 . در کمپرسور ها ، توربین‌های بخاری ، پمپ های بنزین و گاز ، در دیگ های فشاری ، کنترل شارژ در داخل باتری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.


مطالب مرتبط :

1 . رله چیست ؟

2 . میکروسوئیچ چیست ؟

3 . گیج دما چیست ؟


خلاصه :

این مطلب از دیجی اشنایدر در مورد پرشر سوئیچ چیست ؟ و کاربرد آن می‌باشد. پرشر سوئیچ‌ها کلید های حساس به فشار هستند که در فرآیند های صنعتی برای کنترل فشار و تنظیم و فرمان به دریچه های مربوطه به کار گرفته می‌شوند. این سوئیچ‌ها در انواع مختلف پرشر سوئیچ هوا، پرشر سوئیچ گاز، پرشر سوئیچ آب و پرشر سوئیچ بخار موجود هستند. برای خرید سوئیچ فشاری و مشاهده محصولات اشنایدر کلیک نمایید.

۲ دیدگاه در “پرشر سوئیچ چیست ؛ کاربرد سوئیچ فشاری و انواع آن

  1. digilog گفت:

    سلام ممنون از مطلب خوبتون. فروش پرشرسوئیچ فقط به صورت اینترنتی انجام میدید؟

    1. digilog گفت:

      سلام. سپاس از شما. فروش محصولات هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری در خدمت شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *